Ring 18 k guld diamanter
2018-12-21
600778
| Klubbat belopp | 1 400 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
RING, 18 k guld, diamanter med rosenslipning och en cabochon- samt 4 droppslipade gröna stenar i silvermontering, montering 1800-talets senare del, ringskena senare, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 6,8 g
Stenar med skador och hack, en sten ej diamant, omarbetad