Tillbaka till katalog
IKEA Sturehov ljuskrona
Klubbat för:
3 800 SEK
Estimate
4 000 SEK
Description
IKEA, "Sturehov", ljuskrona, rokokostil, Ikeas 1700-talssserie, stomme i mässing, behängd med olikslipade lövprismor, marguriter samt stavverk, fyra ljuspunkter, höjd ca 70, diameter 38 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål
Condition
Prismor med nagg
Auktionsnummer:
600019
Date:
2018-12-21