Vinglas 1700-tal
2018-12-19
599644
| Klubbat belopp | 1 400 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
VINGLAS, 1700-talets mitt/andra hälft, balusterben med luft, fot med omvikt kant och graverad bladslinga, graverad dekor i form av korslagda lagerkvistar med Karl XIIs monogram under krona, höjd ca 17 cm
PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)
Foten med större avslag