Kråsnål 18 k guld akvamarin
2018-12-18
599575
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 500 SEK |
KRÅSNÅL, 18 k guld, oval fasettslipad akvamarin ca 1,70 ct, bekransad av 17 orientpärlor uppträdda på guldtråd, Atelier Ajour, A Edwardson, Stockholm 1987, längd 5,5 cm, vikt ca 3,9 g
Pärlor med visst slitage och naturliga tillväxtmärken, stenens fattning ej riktigt tillpassad, smärre rondistnagg