Takarmatur Arne Jacobsen
2018-12-07
596777
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
ARNE JACOBSEN, "AJ-Pendel", takarmatur, Danmark, Louis Poulsen, för 3 ljuspunkter, vitlackerad skärm, överdel med lameller, etikettmärkning, höjd ca 18, diameter 37 cm
HISTORIK: AJ-lampan ritades 1960 till SAS Royal Hotel i Köpenhamn
PROVENIENS: Karin Björquist
Smärre ytskador