Jacob Engelbert Sundberg såsskål
2018-12-05
595552
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
JACOB ENGELBERT SUNDBERG (verksam i Sundsvall 1850-1875), såsskål med fat, silver, Sundsvall 1858, skål i slät modell invändigt förgylld, fat med profilerad kant med dekor av druvklasar, fästring i fatet där skål kläms fast, H ca 7 cm, Diam ca 12,5 cm, vikt ca 340 gram
Repor, förgyllning med slitage