Silver samling
2018-12-05
595486
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SAMLING SILVER, 18 st, bestående av 1 smörgåsgaffel, 1 efterrättsked och 6 mockaskedar med dekor av rosor, Auran Kultaseppä Oy, Turku, Finland, 1946, 3 cocktailgafflar, förgyllt silver med emalj dekor, Moscow, sovjetiska kontrollstämplar, 4 kaffeskedar, Cairo, Egyptien, efter 1946, 1 måttsked, Keski-Suomen Kello- ja Kultasepät, Jyväskylä, 1931, 1 bägare, Johan Wilhelm Jokiniemi, Nystad, 1903, och 1 gräddkanna, Kultakeskus Oy, Tavastehus, 1939, höjd ca 9.5 cm, totalvikt ca 306 g
Bruksslitage, anlöpning, mindre bucklor