Petter Davidsson bägare silver
2018-12-01
595010
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
PETTER DAVIDSSON, bägare, silver, ciselerad dekor i form av bladverk, godronerad fotring, invändigt förgylld, stämplad Petter Davidsson (mästare Norrköping 1750-1779), 1779, höjd 10 cm, vikt 75 g
Förgyllning med slitage