Ringar och hängen
2018-11-30
594164
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
RINGAR, 2 st samt HÄNGEN, 2 st, hänge, 18 k guld med blå emalj dekor pryd med seedpärlor, O Kristensen, Göteborg, 1916, hänge, 18 k guld med pärlemor klapp, stämplat ´´NJ´´, kedja, 14 k guld, venezialänk, Italien, ring, 18 k guld och silver med blå emalj dekor samt vita pastestenar, ring, förgyllt silver med röd pastesten, hängenshöjd ca 3-3.3 cm, kedjaslängd ca 52 cm, ringstorlek 15.5 och 17, totalvikt ca 8.5 g
Ringen med förlust av emalj dekor samt 2 pastestenar saknas, ringen med emalj dekor möjligtvis omgjorts av ett annat smycke, bruksslitage