Ringar 18 k guld
2018-11-30
593877
| Klubbat belopp | 1 400 SEK |
| Utropspris | 1 800 SEK |
RINGAR, 2 st., 18 k guld, 3 fasettslipade syntetiska rubiner, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1929 resp. cabochonslipad grön agat, Guldvaruhuset AB, Stockholm 1955, ringstorlekar ca 17,5-18 mm, total vikt ca 7,8 g
Stenar med repor och visst slitage