Uniform fältveterinärkåren Rubinska samlingen
2018-11-28
593832
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
UNIFORM, svensk, m/1886 för officer vid fältveterinärkåren, vapenrock, epåletter, kartuschlåda m/1876, kartuschrem, axelklaffar, paradskärp, mössa m/1865-1899 för överstelöjtnant
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Skärp med slitage