Fiskedrag silver 1800-talets mitt

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FISKEDRAG, silver, 1800-tal, Elias Lundberg (1847-1887), Karlstad, 1853, ögon av fasettslipade infattade röda stenar sannolikt granater, graverad och tremblerad dekor i form av fjäll, flertal krokar i stål med hullingar, längd exklusive tafs ca 10 cm, total vikt ca 38 g

Stjärtfena med smärre skada/bortfall

593487

2018-11-27