Ring med safirer samt rosenslipade diamanter
2018-11-26
592578
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
RING, 18 k guld med silver infattningen, 2 ovala, blandslipade safirer totalt ca 1.31 ct omgiven av rosenslipade diamanter, totalt ca 0.11 ct, B Hedberg, Stockholm, 1962, ringstorlek 17, totalvikt ca 11 g
Två rosenslipade diamanter saknas, safirer med repor, troligen omgjorts av ett annat smycke, bruksslitage