Tallrikar Kina 1700-tal
2018-11-16
589877
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
TALLRIKAR, 21 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, dekor av vass med sjöfåglar i underglasyrblått, brättet med pionkvistar, diameter ca 25 cm
PROVENIENS: tidigare inköpta på Antik West, Göteborg
Nagg, sprickor