Brottning autografer Sport

Brottning autografer Sport
Brottning autografer Sport

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

1 500 SEK

TYNGDLYFTNING OCH BROTTNING, VASILJ ALEKSEJEV, signerat färgkort, samt Svenska brottningslandslaget 1950-tal på vykort (stämplat Helsingfors) bla Bertil Antonsson, Per Berlin, Gustav Frej, Bengt Fahlqvist, Kurt Petersén,

PROVENIENS:
Den nuvarande ägaren träffade världens starkaste man (supertyngdlyftare med matchvikt 160 kg, 80 världsrekord, 2 OS-guld, 8 VM-guld) i hans hemstad Rjazan i dåvarande Sovjetunionen. "Vi åt enligt uppgift en formidabel middag tillsammans då han visade sig kunna dricka betydligt mera vodka än jag."

Har varit på tiotalet OS och ett flertal VM och EM i olika sporter.

589549

2018-11-25