Nålbroscher 18k guld
2018-11-20
589438
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
NÅLBROSCHER, 2 st, 18 k guld, brosch, med knutformad dekor pryd med mabépärla, Ø ca 3.5 mm, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö, 1928, brosch med 3 seedpärla, med otydliga stämplar, längd ca 6.7-6.2 cm, totalvikt ca 5.6 g, etui medföljer
Broschen med 3 seedpärlor, troligen gjorts av några andra smycken, stämplarna är från olika tillverkaren, dessutom med lagningar, nålen till denna broschen är ej guld, mabépärlan med ojämnheter på ytan, bruksslitage