Tekanna Kina 1700-tal Kompaniporslin
2018-11-12
588387
| Klubbat belopp | 450 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TEKANNA, porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), cylinderformad, europeiserande dekor av blommor i emaljfärger, järnoxid samt sepia, tvinnad hänkel, höjd ca 14 cm
Fotringen med smärre nagg, hänkelns fäste med tillverkninggsprickor, hänkeln med spricka