Josef Frank fåtöljer/ karmstolar
Klubbat för:
5 400 SEK
Arviointi
5 000 SEK
Kuvaus
JOSEF FRANK, fåtöljer/ karmstolar, modell 591, trädgårdsmöbler, 1 par, 1900-talets andra hälft, formgiven i mitten av 1930-tal, Firma Svensk Tenn, vitfärgat järn, sitthöjd ca 44 cm, lösa dynor medföljer
Ingår i temaauktionen Scandinavian design
Kuntoraportti
Slitage, ställvis förlust av färg
588340
Päivämäärä:
2018-11-29