Servisdelar
2018-10-31
586175
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SERVISDELAR, benvitt porslin med guldkant, empire, 1800 talets andra kvartal, 23 delar
10 tallrikar (ca 23,5 diam)
8 kaffekoppar med fat (höjd ca 6,5 )
1 soppterrin (höjd ca 30 cm, 26 diam)
1 kanna (höjd ca 18 cm)
2 upplägningsfat (ca 34,5x23,5 diam samt 37x26,5 diam) 2 skålar (höjd ca 8 cm, 16,5)
Bruksslitage och enstaka nagg vid underkanter, knoppen på terinen sitter något lös, gulddekoren något nött