Ljuskrona 1800-talets början
2018-10-27
585089
| Klubbat belopp | 9 400 SEK |
| Utropspris | 12 000 SEK |
LJUSKRONA, sengustaviansk, 1800-talets början, stomme i förgylld mässing, behängd med olikformade prismor, för 6+1 ljus, höjd ca 70, diameter 51 cm
Slitage, en senare ljusmanschett, elektrifierad