Taklampa 1910-/20-tal
2018-10-27
584895
| Klubbat belopp | 350 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TAKLAMPA, 1910-/20-tal, stomme av mässing, opalvit kupa av glas bemålad med figurscener i form av fjällmotiv, människor och kåta, pärlfrans nedtill, höjd ca 29 cm exklusive pärlfrans, diameter ca 20 cm
Takkåpa och stång ersatta, smärre slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen