Timo Sarpaneva Modern keramik och Konstglas

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TIMO SARPANEVA (1926-2006), "Orkidé", vas, Iittala, klarglas, ångblåst samt slipad kant, signerad TIMO SARPANEVA 3568, höjd ca 33 cm
HISTORIK:
Denna modell fick Grand Prix på Triennalen i Milano 1954.

Toppen med mindre nagg

583632

2018-10-28