Mössor Rubinska samlingen
Klubbat för:
21 000 SEK
2 500 SEK
MÖSSOR, svenska, 4 st, bla m/1865 med mössplåt samt pompong med Oskar II:s monogram
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Slitage, skador
582969
2018-11-05