Wilhelm Kåge "Surrea" Modern keramik och konstglas

Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960),"Surrea", vas, Gustavsberg 1940-tal, stengods, vit glasyr med målad dekor i grönt och svart, stämpelmärkt KÅGE GUSTAVSBERG, höjd 23,5 cm
PROVENIENS: Karin Björquist

Bränningsspricka i botten, krakeleringar, delvis missfärgad

582810

2018-10-28