Vaser Qing
2018-10-19
582193
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
VASER, 1 par, porslin, Kina, sen Qing, 1800-tal, bemålad, polykrom dekor av figurer i arbete samt relief dekor av drake samt lejon, höjd ca 44,5 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Ett lejon saknas, båda vaser med sprickor, lagningar samt retuschering