Kolletter Rubinska samlingen
2018-11-05
582123
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
KOLLETTER, 3 st, svenska, bl.a m/1871 och m/1872
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
En kraftigt blekt, foder med slitage