Vapenrock och mössa Rubinska samlingen
2018-11-05
582078
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
VAPENROCK, svensk m/1886, för manskap vid Dalregementet, mössa m/1865-1899 med plåt och plym, på docka
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Mössa med skador