Uniform m/1873 Rubinska samlingen
2018-11-05
579521
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
UNIFORM PÅ DOCKA, svensk, för officer vid Svea artilleriregement, attila m/1873, byxor, sabel m/1889 med sabelkoppel, kartuschlåda m/1893 och kartuschrem, ägiljett, knutskärp
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Sabel, sabelkoppel samt kartuschväska finns att hämta ut i utlämningsdisken
Skador