Niki Cash
2018-10-11
579396
| Klubbat belopp | 750 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
NIKI CASH (född 1973): Komposition - graffiti, signerad och numrerad 17/60, gicleé, ca 60x60cm, oramat blad.
New York sent sjuttiotal och har satt sin prägel på Cash bildspråk. I mitten av åttiotalet var han med och grundade Graffiti crewet D.I.R. (DUZ IT RIGHT), Stockholm, verksamma främst längs Kungsängenlinjen.
Smärre hanteringsveck