Ljuskrona 1800-talets första hälft
2018-10-10
578772
| Klubbat belopp | 8 000 SEK |
| Utropspris | 10 000 SEK |
LJUSKRONA, Karl Johan, för sex ljus, stomme i förgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, doserade kedjor, kronringen med dekor av urnor, ljusarmar med växtornamentik, korgbotten med sparljus, höjd 75, diameter 59 cm
Ljuspipor med spår av el, smärre nagg