Silver 1700/1800-tal
2018-10-10
578370
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SILVER, 1700/1800-tal, 4 dlr, skål, empire, godronnerad skål på trepassfot, ben med dekor i filigran, stämplad Barkander & Söhrling, Linköping 1835, höjd ca 16, diarmeter ca 17 cm, saltkar, 1 par, genombruten dekor, tassfötter, blå glasinsats, stämplade William Abdy, London 1777, höjd ca 5, längd ca 8 cm, sockersked, invändigt förgylld, stämplad Lars Barvander, Stockholm 1779, längd ca 19 cm
Ett saltkar med bucklor, saknar glasinsats, skål med något skevhet