Andy Warhol färgserigrafi Mao Tse-Tung

Klubbat för:

300 000 SEK

Utropspris

300 000 SEK

ANDY WARHOL (1928-1987): Mao Tse-Tung, färgserigrafi, 1972, signerad med kulspetspenna och stämpelnumrerad 82/250 på baksidan, tryckt av Styria Studio, New York (stämpel), 91,4 x 91,4 cm

PROVENIENS: Köpt på Galerie Börjeson, Malmö, 1970-tal, därefter i privat ägo (samma ägare)

Examinerad ur ram. Missfärgningar på bladets baksida, något vågigt papper

577442

2018-10-15