Fat Kina 1700-tal Famille rose
2018-10-04
577039
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av urna vid prunus samt fjäril och pion i emaljfärger, sepia och guld, brättet med reliefdekor, diameter ca 30 cm
PROVENIENS: Inköpta på Magaliff Antikviteter, Birger Jarlsgatan 13, Stockholm
Kanten med smärre glasyrnagg