Spegellampetter gustavianska

Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska, för vardera två ljus, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosett, ramen med kymation och pärlstav, nedre kanten med korslagda lagerkvistar, ljusarmar av mässing, kvicksilverfolierade glas, 51 x 32 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Dekordelar med kompletteringar och lagningar, ställvisa förgyllningsskador, senare bakstycken, droppskålar saknas

575801

2018-10-23