Flintlåspistol Vapen
2018-10-22
574423
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
FLINTLÅSPISTOL, tysk, 1700-tal, signerad Ant. Hülsman, Essen, dubbelpipig, skuren helstock i valnöt med hornnäsa och graverade mässingsbeslag, kolvslut med maskaron, längd ca 38 cm
Mindre hål för upphägning upptagna i stock, kompletterad spik, rostanlupen