Brosch guld med diamanter
2018-09-27
574152
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
BROSCH, 18 k guld, svart emalj, 6 halvpärlor, 15 diamanter varav några med rosenslipning, i silvermontering, 1800-talets andra hälft, längd 3,5 cm, total vikt ca 13,6 g
Emaljskador och slitage, diamanter med hack, omarbetad, diamantmontering ej ursprunglig