Collier med peridoter och citriner
2018-09-23
573112
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
COLLIER, 18 k guld, med 21 ej slipade citrinkulor Ø ca 11.5-16.8 mm, samt 28 fasettslipade peridotkulor, Ø ca 7.9-8.2 mm, med italienska kontrollstämplar för efter 1968, längd ca 132 cm, totalvikt ca 84 g
Bruksslitage, ställvis mindre nagg och repor