Gustav Vasas bibel 1540-41

Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41

Klubbat för:

37 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

GUSTAV VASAS BIBEL. Biblia, thet är, all then Helga scrifft på swensko... Uppsala (G. Richolff) 1540-41.

Liten folio (310x195 mm.). 761 (av 762, sista blanka saknas) blad. Titelbladet till GT o. NT inom breda figurativa träsnittsramar. Träsnitt (delvis helsides) i texten (titelblad till G.T. defekt m bildförluster, fläckar, uppfodrat, till N.T. med liten reva i nedre marginal, fläckat). Ca 10 blad i G.T. i början skadade o. delvis reparerade med text- o. bildförluster, ca 30 skurna i marg. eller tagna från annat ex., 8 sista bladen i N.T. lagade med delvisa text- o- bildförluster, ca 8 blad i slutet skurna i marg. eller tagna från annat ex. Utöver detta enstaka revor, marginaltexter oskadade.
Samtida hårt skadat (delvis brandskadat) rikt blindpressat mörkbrunt skbd, på pärmarnads mittfält blindpressat Vasa-vapen, spännen o. beslag saknas (1 beslag finns), senare blank rygg m. fyra upphöjda bind. Fuktskador, fläckar. Gamla marginalanteckningar. Namnteckning på titelblad t. G.T., namnteckningar o. tillskrifter på försättsblad o. pärmarnas insidor. Inklistrade katalogurklipp på bakre pärmens insida. Med Roman Kaczmars stämplade exlibris.

Collijn II s. 88-104, Darlow-Moule 8808.

Ur Roman Kaczmars bibliotek

Se text.

573001

2018-10-31