Salvador Dali Vénus aux fourrures

Klubbat för:

74 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

SALVADOR DALI, (Spanien 1904-1989): "Vénus aux fourrures", (Venus i päls), svit om 16 torrnålsgravyrer med handkolorering, 1969, samtliga signerade med blyerts och numrerade 59/145, tryckyta 31,9 x 23,9 cm, bladmått ca 38,5 x 28 cm, japanpapper, förvarade lösa i tygklätt originalomslag med guldprägling

Inköpt av nuvarande ägare på Galleri Andersson, 1971

Litteratur, Field 68-6. Michler/Löpsinger 357-376f.

572756

2018-09-25