Kaffeservis empirestil silver
2018-09-20
572383
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, empirestil, bestående av: kaffekanna med lock, gräddkanna samt sockerskål med ej tillhörande sockertång, godronnerad kropp, fotavslutningar i form av lejontassar, stämplade CFC (Carlman) Stockholm 1916-17, GAB (Guldsmedsaktiebolaget) Stockholm 1923, höjd 9-20,5 cm, totalvikt 855 g
Ytslitage