Sockerskål silver Pehr Olof Bäckström
2018-09-20
572351
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
PEHR OLOF BÄCKSTRÖM, sockerskål med lock, silver, Karl Johan, stämplad Pehr Olof Bäckström (mästare Gävle 1812-1833), Gävle 1814, godronerad kropp, lockknopp i form av delfin, uppburen av örnhuvuden, monterade på fotplatta med pinjekotte, fotavslutningar i form av kulor, höjd 25,5, vikt 550 g
Ytslitage