Tumlare silver Martin Bernström
2018-11-26
572247
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
TUMLARE, silver, Martin Bernström (1742-1779), stämplad Härnösand 1779, meanderdekor längs mynningens utsida, graverad dekor, spår av invändig förgyllning, diameter 58 mm, höjd ca 3 cm, vikt ca 24 g
Mynning med bristning, bucklig