Max Treitel pastell
2018-09-20
571791
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 10 000 SEK |
MAX TREITEL (1890-1942): "Wannsee", pastell, signerad Max Treitel, samt signerad samt daterad Max Treitel 1930 a tergo, ca 60x47 cm
Historik: Treitel var en judisk konstnär född 1890 i Poznan, Polen, elev hos Lovis Corinth, medlem i Berliner Sezession, död 1942 i Auschwitz. Han finns utställd bl.a. på Das Judische Museeum Frankfurt am Main