Gaffel silver 1700-tal
2018-09-23
570844
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
GAFFEL, silver, 1700-talets förra hälft, ostämplad, tretenad, koniskt filigranskaft, vid klorna graverade blad, delvis förgylld, prickade bokstäver vid skaftavslutningen ZW 1783, längd 15,5 cm, vikt 40 g
skaftavslutningen ursprungligen med infattad sten