Terrin Kina 1700-tal
2018-09-16
570725
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TERRIN, porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), med uppsvängda hänklar, europeiserande dekor av koger med pilar, fackla samt pilbåge i järnoxid och guld, bård med frukt- och blomsterslingor, längd ca 30, höjd 22 cm
Omfattande lagningar, nagg