Spegellampett, gustaviansk, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

38 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), ANDERS ÖBERG (rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), spegellampett för ett ljus, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ AÖB och CEV, Stockholms hallstämpel 1791?, träskuren dekor, förgylld, krönet med dekor av bandrosett, ljusarmar av mässing, kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, ca 104x54 cm

Senare ljusarm/förgyllning, slitage

570714

2018-09-16