Orientmatta antik Farahan
2018-10-23
570551
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
ORIENTMATTA, Farahan, antik ca 1900-1915, ca 497x211 cm
PROVENIENS
Industrimannen Emil Nobel (1885-1951), vidare i arv till nuvarande ägare. Den antika mattan har funnits i hans våning i Paris 16e arr.
Emil Nobel var son till Ludvig Nobel (1831-1888) och brorson till Alfred Nobel (1833-1896).
För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se
Lagningar, skador, ställvis slitage