Romerska oljelampor
2018-09-20
570204
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
OLJELAMPOR, 4 st, romerska, ca 0-400 e Kr, en med dekor i form av leopard, en annan med bägare, lergods, längd mellan ca 8-12 cm
Den ensamma lampan på fjärde raden är inköpt i Heidelberg i mitten av 1900-talet
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor