Romerska oljelampor
Klubbat för:
2 600 SEK
2 500 SEK
OLJELAMPOR, romerska, ca 0-400 e Kr, två av lamporna avbildar Herakles fjärde storverk, infångandet av det erymantiska vildsvinet, den tredje lampan med spår av tillverkarens märkning, lergods, längd mellan ca 10-12 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
Avslaget handtag, jordfynd med tillhörande slitage
570191
2018-09-20