Romerska oljelampor
2018-09-20
570189
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
OLJELAMPOR, 3 st, romerska, ca 0-400 e Kr, en avbildar en samlagsscen, lergods, längd mellan ca 10-12 cm
Proveniens: Dessa oljelampor kommer från en stor, äldre samling av oljelampor
En med avslaget handtag, nagg, jordfynd med tillhörande slitage